رنگ مو ماده‌ای است که می‌توان به راحتی مو‌های سفید شده را رنگ کرد. البته در بیش‌تر موارد از رنگ کردن مو برای زیبایی استفاده می‌کنند. همه مواد شیمیایی که توسط افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند، علاوه بر داشتن مزایا، معایبی نیز دارند. رنگ مو نیز ترکیباتی خاص از مواد شیمیایی دارد و همان‌طور‌ که زیبایی مو‌های شما را دو چندان می‌کند، ضرر‌هایی نیز برای مو‌های‌تان دارد. یکی از اثراتی که رنگ مو بر مو‌ها بر جای می‌گذارد، ریزش مو است.

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که پس از رنگ کردن، مو‌های‌تان به طور قابل توجهی ریزش داشته باشد. دلیل اصلی ریزش مو پس از رنگ کردن مو وجود ترکیباتی به نام آمونیاک و پراکسید در رنگ مو است. در ادامه مقاله از سالن زیبایی لاویسا این مسئله را به صورت کامل بررسی می‌کنیم. 

رنگ مو چگونه باعث ریزش مو می‌شود؟

 

ترکیبات شیمیایی موجود در رنگ مو باعث می‌شود تا مو‌های شما ضعیف شود. اگر به صورت متوالی و مکرر از رنگ‌ مو استفاده کنید هر سری مو‌های‌تان ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود و در نتیجه شاهد ریزش بسیار زیادی خواهید بود. یکی از عواملی که ریزش مو را تشدید می‌کند استفاده از رنگ مو‌هایی است که بسیار روشن‌کننده هستند. برخی از ترکیبات شیمیایی موجود در رنگ مو که باعث ریزش مو می‌شوند شامل موارد زیر است: 

آمونیاک دشمن اصلی مو

مو از ترکیبات کراتینی تشکیل شده و در کل می‌توان گفت که ساختار مو از پروتئین است. لایه خارجی مو کوتیکول نام دارد که وظیفه آن حفاظت از لایه‌های داخلی مو است. حال هدف آمونیاک در روی مو‌های شما چیست؟ آمونیاک کوتیکول مو را از بین می‌برد و به لایه‌های داخلی مو نفوذ می‌کند. سپس مقدار ph را در مو بیش‌تر کرده و آسیب‌هایی جدی به مو می‌زند. در همین حین با بالا رفتن ph مو، ریزش مو اتفاق می‌افتد. می‌توان گفت که آمونیاک به صورت غیر مستقیم باعث ریزش مو می‌شود، یعنی با برداشتن کوتیکول مو، ریزش مو اتفاق می‌افتد. 

اکسیدان و تضعیف مو

اکسیدان یکی دیگر از مواد شیمیایی است که در رنگ مو استفاده می‌شود. اکسیدان همان پراکسید هیدروژن است که باعث می‌شود تا مو‌های شما رنگ بگیرد. برای این امر باید آن‌قدر روی مو‌های‌تان بماند تا رنگ دلخواه شما به ساقه‌های مو نفوذ کند. تضعیف مو به وسیله اکسیدان در همین زمان رخ می‌دهد و مو‌های شما ضعیف‌، خشک و شکننده می‌شود که همه این عوامل به فرآیند ریزش مو کمک می‌کنند. 

اثر انواع رنگ مو بر ریزش مو

به طور کلی انواع رنگ مو‌هایی که امروزه استفاده می‌شود به دو نوع موقتی و دائمی طبقه‌بندی شد‌ه‌اند. این رنگ مو‌ها هر کدام بسته به نوع برند‌های‌شان ترکیبات شیمیایی مختلف با درصد‌های مختلفی هستند. ولی آنچه که در همه برند‌های رنگ مو یکسان است، داشتن آمونیاک و اکسیدان است. البته در برخی برند‌ها درصد ‌کم‌تر و در برخی برند‌ها درصد بیش‌تری از آمونیاک و اکسیدان استفاده می‌شود. آیا تا به حال با خود فکر کرده‌اید که رنگ موی موقتی و رنگ موی دائمی چه تفاوتی با یک‌دیگر دارند؟

همان‌طور که از نام این دو نوع رنگ مو پیداست، رنگ موی دائمی مدت زمان زیادی را روی مو‌های شما می‌گذراند‌. ولی رنگ موی موقتی این گونه نیست و برای اینکه رنگ را از بین ببرید، می‌توانید با گرفتن یک دوش و شستن مو‌‌های خود رنگ موی موقتی را از مو‌های خود پاک کنید. سوالی که می‌تواند برای شما پیش آید این است که آیا هر دو نوع رنگ مو باعث آسیب‌دیدگی و ریزش مو می‌شوند؟ برای پیدا کردن جواب این سوال در ادامه همراه ما باشید. 

رنگ موی موقت و تاثیر آن بر ریزش مو

رنگ موی موقت یا همان رنگ موی نیمه دائمی درصد کمی اکسیدان و آمونیاک دارد. از طرفی رنگ مو‌های شما را روشن نمی‌کند و فقط در جهت تیره کردن مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. همین دو عامل سبب شده تا آسیبی که به مو می‌زند بسیار جزئی‌تر باشد و در اغلب موارد منجر به ریزش مو نشود. ولی نکته مهم‌تر این است که اگر شما به طور مکرر از این رنگ مو استفاده کنید آسیب بیش‌تری به مو‌های‌تان می‌زند و ریزش مو تشدید می‌‌شود. 

رنگ موی دائمی و تاثیر آن بر ریزش مو

رنگ موی دائمی همان‌طور که از نامش پیداست، مدت زمان زیادی روی مو‌های شما می‌ماند‌. از طرفی مقدار آمونیاک و پراکسید هیدروژن این نوع رنگ مو چند برابر رنگ موی موقتی است. آمونیاک و اکسیدان موجود باعث آسیب‌دیدگی کولیتول مو و در نتیجه باعث ریزش موی غیر مستقیم مو‌های شما می‌شوند.

 پس مقدار آسیب‌دیدگی مو‌های رنگ شده با رنگ موی دائمی بیش‌تر از آسیب‌دیدگی موی رنگ شده با رنگ موی موقتی است. 

یکی دیگر از عواملی که باعث افزایش آسیب‌رسانی از طریق رنگ موی دائمی به مو‌های تیره می‌شود این است که اگر شما بخواهید با رنگ موی دائمی مو‌های خود را روشن کنید، آسیب‌هایی جبران‌ نا‌پذیر به مو‌های خود خواهید زد و شاهد ریزش مو‌های خود با روندی شدید‌تر خواهید بود. 


چگونه تاثیر رنگ مو را روی ریزش مو کم‌تر کنیم؟

اگر به موارد گفته شده در زیر دقت داشته باشید، تاثیرات کم‌تری از رنگ مو را روی مو‌های خود به جای خواهید گذاشت. 

  • استفاده از رنگ‌ مو‌های با کیفیت
  • عدم استفاده از رنگ موی قوی
  • عدم دکلره کردن قبل از رنگ مو
  • استفاده از محصولات مراقبتی مو 
  • استفاده از مرطوب‌کننده مو، شامپو مناسب مو‌های رنگ شده، ماسک مو، سرم مو و روغن‌های مغذی
  • از یک آرایش‌گر با تجربه که در این زمینه اطلاعات زیادی دارد، می‌توانید مشاوره بگیرید.
  • برای رنگ کردن مو به سالن زیبایی لاویسا مراجعه کنید تا با رعایت نکات مهم در رنگ کردن مو، تاثیرات کمی از رنگ مو به جا بماند. 

سخن پایانی

رنگ کردن مو یک نیاز است و کم‌تر کسی پیدا می‌شود که از رنگ مو به خاطر عوارض آن استفاده نکند. هیچ یک از افراد رنگ مو را به کل کنار نمی‌گذراند؛ اما ممکن است استفاده از رنگ مو را به حداقل می‌رسانند. حتی اگر سالی یک بار نیز از رنگ مو استفاده می‌کنید باید دقت داشته باشید تا عوارض آن را به حداقل ممکن برسانید. کم کردن تاثیر رنگ مو روی مو‌ها و ریزش آن نیازمند داشتن تجربه و بلد بودن تکنیک‌ است. شما می‌توانید با رنگ کردن موی خود در سالن زیبایی لاویسا تاثیرات رنگ مو را بر ریزش مو کم‌تر کنید.